Wycieczka do Wenecji

W czasie trwania obozów i kolonii proponujemy udział w wycieczce do Wenecji. Wycieczka jest fakultatywna - jest organizowana w przypadku zebrania minimalnej liczby uczestników. Zazwyczj chętnych nie brakuje.

Wenecja - magiczne miasto leżące na 118 wysepkach Laguny Weneckiej zawsze przyciągało, kusiło, wabiło.

Wolno toczące się życie nad wodami kanałów, fasady budynków przeglądające się w lustrze wody, skarby od wieków gromadzone przez sprytnych kupców weneckich.

I stale stawiane pytania - po co, dlaczego, czemu? Po co postanowili stworzyć miasto na wodzie? Dlaczego uciekli ze stałego lądu? Czemu miasto ciągle trwa?

A ono nie tylko trwa wbrew pośpiechowi dzisiejszego świata, wbrew podnoszącemu się poziomowi wody, wbrew zanieczyszczeniom rujnującym fundamenty i fasady gmachów. Nie tylko trwa, ale kwitnie, przyciąga coraz to nowych wielbicieli - ci, którzy już tu byli, stosują się do słów VENI ETIAM (wszak to od tych słów wywodzi się nazwa miasta) i wracają znowu i znowu.

Wenecja to miasto kanałów – nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny).

Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.

Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają stopniowemu zniszczeniu.

Wenecja

 

wycieczka do Wenecji
 
Obozy i kolonie we Włoszech       ©1991 - 2019 Poznański Travel, Wrocław

design: Jarosław Fałdziński